Kayıtlar

Öne Çıkan Yayın

Aşk...

Resim
Aşk sadece barış, mutluluk, paylaşım değildir. Aşk savaşmaktır. Büyük mücadelenin ardından elde edilen aşk değerlidir. Aşkta dönüp gitmek yoktur. Dönüp gitmek çaresizliktir. Güçlü insan zırhını giyer ve aşkın karşısına çıkar. Aşk silahını çektiğinde ya bir hamle yapar ya da teslim olur. Ama dönüp gitmez. Kazanırsa aşk onundur. Kazanamazsa aşkın yasını tutacak kadar cesur ve sadıktır.
                                                                                                  - Merve

Oscar Yolunda - Aday Filmleri İzliyoruz | Challenge

Resim
Merhabalar... Sevgili Sibel'in sibelinceler blogunda gördüm bu challengı ve biraz geç kalmış olsam da hemen katılmak istedim. Oscar adayı filmleri ödül gününe kadar izlemeye çalışacağız. Kendime adaylar açıklandıktan kısa bir süre sonra izleyeceğimi düşündüğüm mini bir liste yapmıştım ama itiraf etmeliyim ki bu filmlerden hiçbirini daha izlemedim. Artık izlemenin vakti geldi çattı, umarım ödül gününe kadar birçoğunu izlemiş olurum. Sonuçta challenge bu adı üstünde, olduğu kadar. :) O yüzden hepiniz davetlisiniz bu challenga siz de kendi listenizi oluşturun keyfinize göre. Sibel'in yazısına da burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. İşte o minnak listem:
Roma The Favourite  Green Book Isle of Dogs  Never Look Away Mary Queen of Scots Can you ever forgive me
Şimdi gelelim aday olamamalarına rağmen benim gönlümdeki kazananlara. Diğerlerini izlemeden nasıl karar verdin sorusunu duyar gibiyim. Haklısınız da ama bunları öyle benimsedim ki, değişeceğini hiç düşünmedim. Yine değişirse güncelleri…

Lacan'ın Psikanaliz Yaklaşımıyla Amerikan Güzeli

Resim
Bu film hakkında aslında sayfalarca yazı yazılabilir ama kısalta kısalta bu kadar oldu. Sonuna kadar okuyan herkese teşekkür ederim :) 

Yapımı: 1999- ABD Tür: Dram Yönetmen: Sam Mendes Senaryo: Alan Ball Oyuncular: Kevin Spacey (Lester Burnham), Mena Suvari (Angela Hayes), Annette Bening (Carolyn Burnham), Thora Birch (Jane Burnham), Wes Bentley (Ricky Fitts), Chris Cooper (Colonel Frank Fitss) 
Oscar’da en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi görüntü yönetmenliği olmak üzere 5 dalda ödül alan film Oscar dışında toplam yüz dört ödülün sahibi olan bir başyapıt.  

Filmin adı, Amerikan Güzeli aslında bir gül türünün adı. Güzel ve çekici bir görünüme sahip olan bu gülün kökleri çürümeye eğilimli. Bu da dışarıdan mükemmel görünen orta sınıf Amerikan ailelerine bir gönderme aslında. Çünkü filmde istedikleri her şeye sahip olan ailelerin mutsuzlukları, kopuklukları ve aile bireylerinin birbirlerine yabancılaşmaları anlatılır. Ayrıca gül filmde pek çok yerde kar…

Szondi Kişilik Testi

Resim
Bu fotoğraftaki kişilerden hangisi sizi en çok rahatsız ediyor/size en korkunç gelen hangisi?

Bu test Youtube'da karşıma çıktı. İlginç geldi, bir bakayım dedim. Yaptıktan sonra da çok hoşuma gitti ve etrafımdakilere de yaptırdım. Yani yaptırdım derken, aslında pek bir şey yapmanız gerekmiyor. Sadece yukarıdaki fotoda hangisinin size daha korkutucu geldiğini söylemelisiniz. Fotoğraftakiler akıl hastası sekiz kişi. Ama videoda da dediği gibi, testin sonuçları sizde bir hastalık olduğu anlamına gelmiyor. Küçükken bastırmış olabileceğiniz bazı dürtüleri açığa çıkarabilir yalnızca. Bir nevi bilinçaltı testi yani. Bu tür testlerde aklınıza ilk geleni seçmeniz önemli unutmayın :)

Testin sonuçları videoda. Videouyu buraya bırakıyorum. 😊Bakalım bilinçaltınızda ne var? (merak edenler için söyleyim, ben 3 numarayı seçmiştim. 😜)
Resim
https://tr.holaquiz.com/sync-quiz/2ixZc
Arkadaşlar merhaba,bana bu linki yakın bir arkadaşım gönderdi.Ben de sizinle paylaşmak istedim.Meşguliyetten bir anlık da olsa uzaklaştırıp yüzünüzü güldüren bir test.Arkadaşınız sizi ne kadar tanıyor?Önce siz kendinizle ilgili testi çözüyorsunuz.Sonra linki arkadaşlarınıza gönderip testi çözmelerini istiyorsunuz.Testin sonuçları skor tablosu halinde çıkıyor.Bakalım hangi arkadasiniz sizi daha çok tanıyor??Ama testin sonuclarina çok takılmayın.Sadece eğlencesine..;))

Kişiliğinizin Şifresi: Kaderin Pin Kodu

Resim
Geçenlerde iki arkadaşımla avm gezerken,zaten çok para harcamıştık, şöyle bir bakmak için D&R a gidelim dedik. Bir süre sonra kendimizi astroloji bölümünde oturmuş vaziyette kitap okurken bulduk. Üçümüzün elinde de aynı kitap: Kaderin pin kodu. :D
Siz bunu yapmayın tabii, kitabı satın almanızı öneririm. :) :)
Ben de en kısa zamanda alacağım. Hepimizin elinde bulunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Doğum tarihimizdeki rakamların, hatta rakamların toplamlarının bile bir anlamı varmış! Bu rakamlar bize kendimizi anlatıyor. Kişisel özelliklerimizi, hayata bakış açımızı...
Güney Afrikalı fizikçi Douglas Forbes’un bu konuda; insanın pin kodu, ilişkilerin pin kodu isimli iki kitabı daha var ama serinin ilki bu kitap olsa gerek. İsmi kaderin pin kodu ama bu kitap bir kehanet kitabı değil kesinlikle. Doğum tarihinizden yoka çıkarak, size kişilik özelliklerinizi anlatıyor. Tıpkı burcunuz gibi. :)
Kitap, hanelerle çalışıyor. İlk başta her bir hane rakamının nasıl hesaplanacağı ayr…

FIRIN KULLANMADAN HAZIRLADIĞIMIZ ÇİKOLATA SOSLU CHEESECAKE TARİFİMİZ 😀

Resim
Merhaba Arkadaşlar,
    Bugün Ebrar'la hazırladığımız çikolata soslu cheesecake tarifimizi sizinle paylaşmak istedik.Sürekli edebiyat hakkında bir şeyler paylaşıyoruz.Bugün bir farklılık yapıp blogumuza farklı bir hava katalım dedik.Tatlı yiyelim tatlı konuşalım.🤣Biz zaten biraraya geldiğimizde sadece bir konuya odaklanmayız.Bir konudan o konuyla alakasız başka bir konu hakkında da saatlerce konuşabiliyoruz.Aradaki bağlantıyı nasıl kuruyoruz?Bazen biz de anlamıyoruz.😁Bazen felsefe,bazen psikoloji,bazen astroloji, karşılaştığımız herhangi bir durum olduğunda kimya,aklınıza gelebilecek herşey...Tatlı konusu da bugün bizi meşgul eden bir konu oldu 😁 Zor ve hiç beğenmediğimiz bir tatlı olsun istedik.Çünkü zoru yapmak her zaman daha eğlencelidir ve başardığınızda daha büyük bir haz alırsınız.Veeee bu düşünceler içinde seçtiğimiz tatlı cheesecake oldu.🍰😍Denedik ve ilk olmasına rağmen güzel bir sonuç aldığımıza inanıyorum.Biz hazırlarken eğlendik.👭Sizin de sonuçtan memnun kalac…

Ölümsüz

Resim
Sen ne kadar tutunmak istemesen de hayat, bir şekilde seni içine çekiyor. Kendisiyle, kendisinden bir şeylerle yine kendi içinde sürüklüyor seni. İşte bu sürüklenmenin içindeydim ben de o birkaç gün, birkaç gece...
Bir objenin farklı kişiler için ne kadar değişik anlamları olabilir? Senin ömrün boyu saklayacağın bir çiçeği, o birkaç gün sonra nasıl olsa soldu diye atmayacak mı? Peki o çiçeğin kanlı canlı karşında durmaması, bir anlamının kalmadığını mı gösterir artık? Sağlıklı, dipdiri, sapasağlam hallerini hatırlatmaz mı sana?
Bunları düşündüm işte o an...
Kurumuş çiçeklerin karşısında veda ederken sana
Sabaha kadar uyumadım o gece
İçimden dökülenler, çıkıp gittiklerinde rahat bırakacakları yerde beynimi parçalarcasına yine içimi rahatsız ediyordu.
Bu acının yanında bedava verilmişcesine duyulan özlem de kalbimden koparılıp uçanın acısını kamçılıyordu durmadan...
Peki bir deja vunun ardından ne kadar büyüklükte bir korku yaşayabilirsin?
Dile gelmeye korkan bir korku...
Önünde iki yo…